Miasta

Legnica to nowoczesny ośrodek miejski, wyposażony w dobrą, sprzyjającą mieszkańcom i przedsiębiorcom infrastrukturę techniczną, dysponujący także wykształconą młodą kadrą pracowniczą. Ostatnie lata to dynamiczny rozwój miasta, w którym od 1997 roku działa Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. W ruch inwestycyjny aktywnie włącza się samorząd, przeprowadzając m.in. restaurację zabytkowych obiektów (Akademia Rycerska, kamieniczki kupieckie tzw. Śledziówki, kamieniczka Scholza z dekoracjami sgraffitowymi), budując obwodnicę zachodnią, kompleksy sportowe przy szkołach czy aktualnie modernizowany stadion miejski. Ta ostatnia inwestycja wpisuje się w przygotowania regionu do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.
Legnica jest ponadregionalnym ośrodkiem edukacyjnym, działa tutaj 140 publicznych i niepublicznych placówek oświatowych oraz siedem wyższych uczelni. Bogatą historię miasta najlepiej ilustrują zabytki architektury począwszy od średniowiecznego zamku Piastów, katedry, gotyckiego kościoła Marii Panny, poprzez barokowe kościoły i potężne założenie Akademii Rycerskiej, skończywszy na secesyjnych willach Tarninowych. Legnica to miasto pełne zieleni i pomników przyrody, ze stuletnim parkiem, już w XIX wieku nazywane było Miastem Platanów i Ogrodów.
Legnica to miasto wielu możliwości, ze śmiałymi planami na przyszłość. Wciąż wzrastająca atrakcyjność oferty inwestycyjnej, biznesowej i kulturalnej czyni z miasta jedno z najważniejszych centrów na mapie Dolnego Śląska.

Witam w starym, piastowskim Jaworze. Wędrówkę polecam rozpocząć od zabytkowej Baszty Strzegomskiej, średniowiecznych kamieniczek, reprezentacyjnego Rynku z dostojnym ratuszem, sali Teatru Miejskiego. Koniecznie obejrzeć trzeba bogate zbiory Muzeum Regionalnego. Prawdziwą perłą jest XVII w. Kościół Pokoju wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Swą formą i konstrukcją niesie świadectwo burzliwych dziejów Europy. Zachwyca mistrzostwem wykonania i przebogatym wystrojem. Unikatowy jest również Kościół św. Marcina wzniesiony w stylu gotyckim w XIV w. Liczne epitafia, obrazy, malowidła, płaskorzeźby i witraże wzbudzają powszechny zachwyt. Jawor, znany jako miasto chleba miasto pokoju to przede wszystkim miejsce, gdzie spotkają się wszyscy ci, którzy cenią sobie tradycje ludowe i chrześcijańskie związane z wypiekiem pieczywa, bowiem co roku, w ostatni weekend sierpnia, obywają się tutaj Międzynarodowe Targi Chleba. Prestiżowy charakter tej wyjątkowej imprezy sprawia, iż Jawor staje się coraz bardziej atrakcyjnym miastem krajowych i zagranicznych spotkań.

Zapraszamy do malowniczych i najbardziej złotonośnych zakątków naszego kraju, do Złotoryi - Stolicy Polskiego Złota! Złotoryja to piękne miasto leżące na Pogórzu Kaczawskim, którego historia nieodłącznie wiąże się z faktem wydobywania na tych terenach złota. W wiekach średnich pozyskiwano go tu tak dużo, że jego ilość zadecydowała o nadaniu Złotoryi praw miejskich w 1211 roku, czyniąc ją jednym z najstarszych miast Polski. Dziś płukanie złota to przede wszystkim świetna zabawa i oryginalna forma spędzania wolnego czasu. Atmosfera poszukiwania złota wyzwala w uczestnikach niezwykłą radość, wzbudza rywalizację, a niekiedy prowadzi do choroby zwanej "gorączką złota"! Magia złotego kruszcu przyciągnie już po raz szesnasty do Złotego Grodu płukaczy z całego świata w ostatni weekend maja. To właśnie wtedy odbędą się XVI Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota, na które serdecznie zapraszamy!

Świdnica to ponad 750-letnie historyczne miasto kupieckie o bogatej kulturze i dynamicznie rozwijającej się gospodarce. Dziś Świdnica jest nowoczesnym, przyjaznym dla mieszkańców i turystów miastem. Dumą i najbardziej znanym zabytkiem miasta jest pochodzący z XVII wieku Kościół Pokoju pw. św. Trójcy. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO budowla, zbudowana została z drewna, gliny, piasku i słomy. Dzięki mistrzostwu budowniczych, Kościół Pokoju i towarzyszące mu zabudowania Placu Pokoju, cieszą oczy zwiedzających do dziś. Wnętrze stanowi przykład barokowego kunsztu artystycznego i dbałości o zdobnicze szczegóły.
Będąc w Świdnicy nie sposób nie zauważyć górującej nad miastem, 103- metrowej wieży Katedry.
Świdnica słynie także z wielu cyklicznych imprez kulturalnych, wśród których największym zainteresowaniem cieszą się: Międzynarodowy Festiwal Bachowski, Festiwal Reżyserii Filmowej, Świdnickie Noce Jazzowe, Dni Fotografii oraz Dni Księstwa Świdnicko - Jaworskiego.

Dzierżoniów leży w województwie dolnośląskim w Kotlinie Dzierżoniowskiej na Przedgórzu Sudeckim, pomiędzy atrakcyjnymi krajobrazowo i turystycznie Górami Sowimi, Masywem Ślęży oraz Wzgórzami Niemczańskimi i jest punktem wyjściowym dla wypraw w te rejony. Dzierżoniów posiada bogatą historię, a pamiątki znajdujące się na tych terenach sięgają czasów Piastów i Habsburgów. W mieście zachowało się wiele zabytkowych budowli, które przyciągają uwagę turystów jak i mieszkańców. Obok ciekawej architektury możemy podziwiać okoliczne pasma górskie, na terenie których znajduje się Park Krajobrazowy Gór Sowich. Na naszych terenach turystyka kwalifikowana i masowa ma bogatą przeszłość, czego przykładem jest odbywający się coroczny rajd kolarski i pieszy Trakt. Poza tym odbywa się wiele imprez cyklicznych o znaczeniu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Przez cały rok odbywają się liczne zawody i turnieje sportowe, co wynika z tego, że dysponujemy bogatą i nowoczesną bazą obiektów sportowych. Posiadamy liczne trasy rowerowe i szlaki piesze prowadzące przez ciekawe i malownicze miejsca i zakątki ziemi dzierżoniowskiej. Dzierżoniów posiada również bogatą bazę noclegową.
Więcej informacji o bogatej historii oraz imprezach w Dzierżoniowie znajdziecie Państwo na stronie www.dzierzoniow.pl.

Polkowice to jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast Dolnego Śląska, laureat wielu nagród i wyróżnień w rankingach krajowych i zagranicznych.
Sukces Polkowic jest następstwem konsekwentnej realizacji gminnego programu rozwoju gospodarczego i śmiałej wizji zrównoważonego rozwoju. Polkowicka Podstrefa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zapewnia pracę w przedsiębiorstwach i koncernach o największym światowym prestiżu: Volkswagen Motor Polska, Sitech, CCC, Royal Europa, Sanden.
W Polkowicach dba się również o rozwój społeczny. Dolnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Techniki kształci studentów na kierunkach: Informatyka i Stosunki Międzynarodowe. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, którzy po przejściu na emeryturę nadal chcą aktywnie i twórczo spędzać wolny czas, przy DWSPiT w Polkowicach w 2006 roku został utworzony Polkowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku.
W dbałości o komfort życia społeczności lokalnej, a także z myślą o stworzeniu atrakcji dla turystów i gości w Polkowicach wybudowano nowoczesny kompleks rekreacyjno rehabilitacyjny Aquapark, wraz z Aqua Hotelem o wysokim standardzie. Aquapark świadczy wszechstronne usługi w zakresie rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zapewnia doskonały relaks i rozrywkę. Polkowicki Aquapark to również jeden z najnowocześniejszych parków wodnych w Polsce. W Aquaparku uruchomione zostało pierwsze w Polsce Regionalne Centrum Rekreacyjno-Rehabilitacyjne.
Gmina posiada znaczne walory krajobrazowe i turystyczne. Od 2005 roku również z Polkowic można ruszyć na pielgrzymkowy Szlak Św. Jakuba, który Rada Europy uznała za drogę o wielkim znaczeniu dla kultury naszego kontynentu. Trasa przebiegająca przez Polskę, Niemcy, Francję, licząca około 3330 kilometrów, kończy swój bieg w Santiago de Compostela w Hiszpanii.
Serdecznie zapraszamy do Polkowic

Podstawowym atutem Bielawy jest jej usytuowanie u podnóża najstarszych gór Europy Gór Sowich. Atrakcją Bielawy są położone w centrum miasta Góra Parkowa (455 m.n.p.m.) z wieżą widokową, wyciągiem narciarskim oraz stokiem saneczkowym oraz Łysa Góra (365 m.n.p.m.). Z Łysej Góry, jak również z pobliskich gór Żmij oraz Dzikowiec, korzystają paralotniarze zrzeszeni w klubie "Bielik". Na zachodnich obrzeżach miasta znajduje się Ośrodek Wczasowo-Wypoczynkowy "Sudety" ze zbiornikiem wodnym, basenem, boiskami do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki oraz amfiteatrem.
Wyjątkową atrakcją Bielawy na skalę regionu, jest trzecia pod względem wysokości w Polsce, 101 metrowa wieża kościoła pw Wniebowzięcia Maryi Panny. Dla spragnionych widoków pięknej panoramy Bielawy i okolic przygotowano cztery tarasy, na których znajdują się urządzenia teleoptyczne. Dzięki zewnętrznej iluminacji, wieża wygląda bardzo atrakcyjnie również po zmierzchu.
Położenie geograficzne miasta obliguje do zwrócenia szczególnej uwagi na sprawy związane z wykorzystaniem środowiska naturalnego, ekologią i ochroną przyrody. Dlatego też na terenie Bielawy prowadzona jest na szeroką skalę edukacja ekologiczna.

Powiaty

Powiat Polkowicki. Usytuowany w północno-zachodniej cześci województwa dolnośląskiego Powiat Polkowicki jest najmłodszym i najbardziej dynamicznie rozwijającym sie powiatem w Polsce. Sukces ten zawdziecza dobrym warunkom do inwestowania oraz doskonale wykształconym i otwartym na świat mieszkancom powiatu.
Powstanie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Podstrefy w Polkowicach stało sie alternatywą dla przemysłu miedziowego, z którym zawsze kojarzony był powiat. Udało nam sie stworzyc z Gminą Polkowice sprzyjający klimat dla rozwoju gospodarczego całego naszego regionu. Doceniły to najwieksze, oewiatowe firmy: Volkswagen, Sitech, Royal Europa, NG2, Sanden, jak również CCC.

Powiat Świdnicki położony jest w południowo-zachodniej częsci polski w województwie dolnośląskim. Na powierzchni 743m2 zamieszkuje około 161 tys. ludzi. Jest to region niezwykle malowniczo położony. Jego liczne atrakcje przyciągają rzeszę turystów, nie tylko z Dolnego Śląka, ale także z innych rejonów Polski i zagranicy. Do najciekawszych miejsc wartych odwiedzenia zaliczyc należy miasto Świdnicę, z jej piękną starówką, która obok rynku wrocławskiego uchodzi za najpiękniejszą na Dolnym Śląsku. W Świdnicy warto zobaczyc gotycko-barokową Katedrę Świdnicką z trzecią co do wielkości wieżą kościelną w Polsce.

Powiat Jaworski zlokalizowany jest w południowo - zachodniej części województwa dolnośląskiego i obejmuje swoim zasięgiem miasta Jawor ( siedziba powiatu ) i Bolków oraz gminy wiejskie Męcinka, Mściwojów, Paszowice i Wądroże Wielkie. Na powierzchni 579,7 km zamieszkuje około 54 tys. mieszkańców. Biegnące przez powiat drogi krajowe i wojewódzkie zapewniają dogodną komunikacje. Piękna Ziemia Jaworska posiada szereg atutów, wśród których na czoło wysuwają się walory turystycznokrajobrazowe i rekreacyjne. Jest idealnym miejscem do uprawiania różnych form turystyki kwalifikowanej i zachęcającym do wypoczynku. Szczególnie atrakcyjny jest pod tym względem Park Krajobrazowy "Chełmy", z rezerwatem przyrody "Wąwóz Myśliborski" (występują w nim unikatowe okazy flory i fauny) oraz Centrum Edukacji Ekologicznej, jak również "Rudawski Park Krajobrazowy".

Powiat Dzierżoniowski. Serdecznie witamy w powiecie dzierżoniowskim. U nas znajdą Państwo przepiękne krajobrazy - równiny przeplecione licznymi wzgórzami i zamknięte pasmem gór. Na turystów czekają tu zróżnicowane szlaki turystyczne i uzrozmaicone trasy rowerowe, a na miłośników sportów zimowych wyciągi i trasy narciarskie. Na naszym terenie można zregenerować siły w uzdrowisku lub w nowoczesnych obiektach rekreacyjnych. Można tu także odnaleźć niespotykane okazy natury i liczne zabytki. Miłośnicy historii z przyjemnością odkryją zagadkową i ciekawą przeszłość ziemi dzierżoniowskiej. Warto tutaj zainwestować - oprócz atrakcji przyrodniczych i turystycznych posiadamy także ciekawe tereny inwestycyjne i dobrze wykwalifikowaną kadrę. Zachęcamy do poznania tego uroczego miejsca...

Powiat Legnicki położony na Nizinie Śląsko - Łużyckiej, w centralnej części województwa dolnośląskiego graniczy z powiatem: bolesławieckim, polkowickim, lubińskim, wołowskim, średzkim, jaworskim, złotoryjskim. Siedzibą powiatu jest Legnica, miasto na prawach powiatu. Administracyjnie powiat dzieli się na osiem gmin: Chojnów - miasto, Prochowice - miasto i gmina oraz gminy Chojnów, Krotoszyce, Kunice, Legnickie Pole,Miłkowice i Ruja. Powiat legnicki posiada bogate złoża surowców naturalnych. Największe to położone w północnej części dotychczas nieeksploatowane złoże węgla brunatnego"LEGNICA" zalegające na głębokości od 142 m do 192 m, którego zasobność określa się na 2,7 mld Mg. Duże znaczenie gospodarcze mają zasoby kruszyw budowlanych, które aktualnie wydobywane są w rejonie Rokitek, Okmian i Spalonej. Na terenie powiatu funkcjonuje kopalnia bazaltu "LUBIEŃ" i kopalnia kwarcytu "TACZALIN". Ważne dla lokalnej gospodarki jest wydobycie surowców ilastych, duże zasoby udokumentowanych złóż w Kunicach stanowią podstawę do produkcji doskonałej jakości ceramiki budowlanej.